Çocuk Gözlüğü Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğunuza (kısaca) gözlüğün beklenen faydalarını özetleyin. Bu şekilde daha iyi görebileceğini ve daha rahat oyun oynayabileceğini

(ya da artık başının ağrımayacağım veya başka göz problemleri yaşamayacağını) anlatın. Fakat hevesini aşırı artırmayın ya da çocuğunuzu şüphelendirecek (hiçbir şey bu kadar şahane olamaz) ve hayal kırıklığına uğratacak (gözlükleri taktıktan sonra her şey birdenbire mükemmel olmazsa) şekilde abartmayın.

• Gözlük seçimi yaparken çocuğunuzun da katılımını sağlayın. Eğer mümkünse gözlükçüye ilk olarak yalnız giderek modeli camları fiyatı ve aklınıza gelen bütün sorular hakkında bilgi alın. Bir kez bilgili hale geldikten ve hangisinin alınabileceği konusunda kafanızda bir fikir oluşturduktan sonra çocuğunuzla birlikte tekrar giderek önceden ayırdıklarınız arasından bir seçim yapın.

• Çocuğunuza gözlük takan çocuklarla ilgili kitaplar okuyun. Kütüphanede bu konuyla ilgili resimli kitaplar olup olmadığını kontrol edin.

• Gözlük hazır olduğunda uyup uymadığını kontrol etmek ve gözlükçünün kullanımla ilgili vereceği bilgilere kulak vermek için çocuğunuzla birlikte gidin. Çocuğunuz gözlüğünü takınca onunla biraz konuşun ne kadar güzel göründüğü konusunda yorumları yapın ve konuyu değiştirerek hemen önceden planladığınız programı uygulayın (çocuk müzesine hayvanat bahçesine ya da oyun sahasına bir ziyaret gibi). Bu birkaç saat boyunca çocuğunuzun ilgisini çekecek ve eğlenmesini sağlayacaktır. Çocuğunuz gözlükle rahat etmezse sabırlı fakat dirençli olun. Eğer gözlüğü hemen çıkarıp atarsa kısa bir süre sonra tekrar deneyin. Fakat çok fazla hareket alanı bırakmayın; eğer gerekiyorsa çocuğunuzun gözlük takmasının zorunlu olduğunu bunun arabada çocuk koltuğunda oturmak gibi bir şey olduğunu anlamasını sağlayın. Eğer bir direnişle karşılaşmaya devam ederseniz doktora baş vurun.

• Diğer kardeşlerine ve oyun arkadaşlarına da açıklayın. Çocuğunuz gözlüğü takmaya başlamadan önce bunu onlara haber verin. Böylece ona destek olacaklar ve incitici yorumlar yapmaktan kaçınacaklardır.